Šventės pasibaigė – kur dabar yra jūsų megztinis su elniukais?

Jaunoji klimato kaitos ambasadorė Justė Aleksaitė

Jau daugelį metų kalbame apie klimato kaitos poveikį Lietuvai, senkančius vandens telkinius ir keistus orų ekstremalumus, tokius kaip karščio bangos ar iš niekur nieko kilęs speigas. Tačiau tuo pat metu per ir po švenčių išmetame daug mums nereikalingų, vieną kartą panaudotų daiktų, tokių kaip dovanų pakavimo popierius, šventinės tematikos dekoracijos, drabužiai. Šios šiukšlės taip pat prisideda prie bendro klimato atšilimo, nes joms pagaminti reikėjo energijos, o naudą nešė vos kelias savaites.

Kalėdų metas mums asocijuojasi su laukimu, jis simbolizuoja meilę, džiaugsmą. Tačiau retas susimąsto apie ne tokias smagias pošventinio laikotarpio pasekmes. Ypatingai apie poveikį mūsų vienintelei planetai – Žemei.  Prieš Kalėdas miestai įnirtingai renka gražiausią Kalėdinę eglę, žmonės puošia savo namus, perka šventiškus megztukus su elniukais, plastikinius lankelius su ragučiais, raudonas elfų kepuraites ir kitokią sezoninę atributiką. 

Daugumai, šis apsipirkinėjimas, yra beveik priklausomybė. Mes džiaugiamės nusipirkę naują rūbą ar dekoro detalę, tačiau šis jausmas nėra ilgalaikis. Šiais laikais visko norime greitai, kaip užsisakę kažką internetu, visuomet nekantriai laukiame to momento, kada ši prekė atsidurs prie mūsų durų slenksčio. Bet ar pagalvojate, kad įsigytas daiktas turėtų tarnauti taip ilgai, kad net jį perleisitumėte savo anūkams? Toks būtų ilgalaikis, „tvarus“ džiaugsmas. Nešioti drabužį, kol jis suplyš ir bus tinkamas tik grindims namuose plauti – tai yra pasiryžimas ir tikras, ilgalaikis laimės pojūtis, jog esi atsakingas už savo daiktus ir panaudojai juos tam, kam jie buvo skirti.

Tradicinį kasdienį megztinį paversti kalėdiniu gali šventinių lempučių girlianda. O po kalėdinio vakarėlio ją galima užvynioti ant eglutės.
(Skön Communication/Unsplash.com nuotr.)

Žmonėms be saiko vartojant, papuolame į uždarą ciklą, kai daiktą nusiperkame, panaudojame vieną ar, geriausiu atveju, porą kartų ir jo atsikratome.

Šis nesibaigiantis ciklas per šventes sukasi dar intensyviau. Dauguma mūsų nuperkamų dovanų yra pagamintos iš plastiko, sintetinių medžiagų. Net tie šypseną keliantys megztiniai su elniukais gaminami iš akrilo, vadinasi, ilgai nesuyra ir po kiekvieno skalbimo mažomis sintetinio pluošto dalelėmis teršia nuotekas ir šalies vandens telkinius, o galiausiai  lieka dūlėti sąvartynuose šimtus metų. Beje, o kur šiuo metu yra jūsų megztinis su elniukais?

Pirkdami šias pigias ir tik vieną mėnesį aktualias garderobo detales ne tik skatiname klimato kaitą, tačiau ir nesąžiningą, dažnai nelegalią darbo rinką trečiojo pasaulio šalyse, kuomet vaikai ir moterys dirba dienomis ir naktimis, beveik be užmokesčio už riekę duonos ir stiklinę vandens. 

Alternatyvų, kaip gali prisidėti prie ekologiškesnio pasaulio kūrimo ir šventiniu laikotarpiu, yra begalės – bet koks Tavo žingsnis link klimato kaitos stabdymo skatina ir kitus pasistengti.

Pavyzdžiui, kodėl nepapuošus namų džiovintų vaisių, cinamono girliandomis ar eglutės – naminiais meduoliais?  Namai skaniai kvepės ir panaudojęs papuošimus juos arba suvalgysi (meduolių atveju), arba pasidėsi į spintą kitiems metams. Jei praėjusių metų dekoracijos ar garderobo detalės atsibodo, su draugais keiskis sena šventine atributika. Gausi kažką naujo ir neteršdamas gamtos atsikratysi pabodusiais suvenyrais, žaisliukais ar stiliaus detalėmis. O jei tikrai neatsispiri pagundai nusipirkti drabužį arba aksesuarą – rinkis tai, ką galėtum įkomponuoti į savo garderobą visais metų laikais, pavyzdžiui raudonai žali auskarai tinka ir šventėms ir tikėtina, pavyks priderinti juos prie kasdienės aprangos. 

Kiekviena problema yra išsprendžiama, jei to tik norime ir stengiamės. Taip ir su atliekomis švenčių metu. Visi galime prisidėti ir pagelbėti ne tik sau, bet ir ateinančioms kartoms gyventi žalesnėje Žemėje, ir vis dar švęsti Kalėdas užuodžiant tikrų eglučių kvapą.