Programėlėje rinksite visas šias retas Europos šalių rūšis

Pasaulinė bioįvairovės diena: naujoji programėlė padės prisijaukinti tuos, už kuriuos esame atsakingi

Lietuvos gamtos fondo projektas „Klimatosūkis“ kartu su 9 partneriais Bioįvairovės dienos proga išleidžia naują asmeninį CO2 pėdsaką skaičiuoti padedančią programėlę. Projektas skirtas didinti jaunų žmonių sąmoningumą kovojant su klimato kaita, išmokti, kurie įpročiai ją labiausiai skatina. Naujosios programėlės „Klimato žaidimas“ („Climate game“)  tikslas – paskatinti žmones savo anglies pėdsaką sumažinti iki 3 tonų CO2 per metus.

Išnyko dar viena rūšis? Tai nulėmė ir kasdieniai mūsų įpročiai

Tam, kad Paryžiaus klimato susitarimo tikslai iš tiesų būtų įgyvendinti, kiekvienas pasaulio gyventojas turėtų sumažinti savo metinį anglies pėdsaką iki 3 tonų CO2 per metus. Šiuo metu, kompaso „Global Carbon Atlas“ duomenimis, vienam Lietuvos gyventojui tenka šiek tiek daugiau nei 5 tonos CO2 išmetimų per metus. Reikėtų juos sumažinti, bet…

Įsisukus į gyvenimo skubą ir vėl sėdame į didžiulį automobilį, pietums kepame jautienos kepsnį ar į šiukšliadėžę švystelime vienkartinio plastiko indų rinkinį. Vakare perskaitome ar išgirstame, kad išnyko dar viena reta gyvūnų rūšis.

Kiekvieno žmogaus kasdieniai įpročiai yra tiesiogiai susiję su bioįvairovės nykimu. Programėlė padeda pajusti šį ryšį – prisijungę tapsite atsakingi už salą, kurioje gyvuos arba žus įvairūs reti gyvūnai. Jie nupiešti surinkus duomenis apie nykstančias rūšis iš visų projekte dalyvaujančių šalių: Rumunijos, Bulgarijos, Vokietijos, Čekijos, Vengrijos, Latvijos, Slovakijos ir Lietuvos.

„Programėlė sugrąžina į paauglystės „tamagočių“ laikus ir dar kartą įprasmina citatą „Tampi atsakingas už tą, kurį prisijaukini“. Laukinių gyvūnų mes neprisijaukinsime, tačiau gaudami keletą jų „pagloboti“ virtualiai, labai greitai perprantame, kad jie yra priklausomi nuo mūsų veiksmų. Ir net nors nenaudoju automobilio darbo dienomis, šeimai siūliau ir savaitgalio išvykai išbandyti traukinį, nes… sąžinė užgrauš, jei tam baltajam kiškiui mano virtualioje saloje kas nors nutiks!“ – pirmaisiais žaidimo įspūdžiais dalinasi projekto „Klimatosūkis“ vadovė Inga Labutytė-Atkočaitienė.

Programėlės pristatymo nuotrauka.

Prižiūrima sala leidžia pajusti jūsų veiksmų poveikį

Programėlė sukurta tam, kad nuolat sektų Jūsų asmeninį CO2 pėdsaką. Pirmųjų 100 jos naudotojų kelias savaites rinkti duomenys rodo, jog jų metinis CO2 pėdsakas bus apie 4,8 tonos. Tam, kad pėdsakas būtų apskaičiuotas bent jau apytikriai, jos naudotojams kasdien reikia registruoti savo keliavimo ir mitybos įpročius. Programėlę jau galima parsisiųsti iš „Google Play“ arba „Apple“ platformų.  

„Climate game“ („Klimato žaidimo“) kūrėjai siekė jos naudotojams išugdyti vadinamąją „anglies pėdsako intuiciją“. Daugelyje motyvacinių seminarų rekomenduojama didelį tikslą suskaidyti smulkesniais etapais. Programėlė padeda metinį CO2 sutaupymų tikslą suskaidyti į kiekvieną metų dieną: registruodami savo informaciją jūs stebite, kaip auga CO2 išmetimai, galite įvertinti, ar iki metų pabaigos tilpsite į užsibrėžtą ribą. Surinkti duomenys taip pat yra neginčijamas įrodymas, jog maži žingsniai, jei juos daro būrys sąmoningų vartotojų, turi didžiulės įtakos.

„Realybėje, aš nepajuntu, kas iš to, kad mėnesį nenaudoju savo automobilio arba padarau sau „veganiškos mitybos“ iššūkį. Taip pat nematau, kur toliau keliauja visos tos šiukšlės, kurias išmetu. Po maždaug 30-ies metų visi, gyvenantys bet kuriame pasaulio kampelyje, tikrai pajusime savo taršos padarinius. Tačiau mes nebeturime prabangos gyventi taip, kaip esame įpratę dar kelis dešimtmečius. Todėl mums teko sukurti įsivaizduojamą pasaulį, kad iškart pamatytumėte, kokią įtaką turi Jūsų veiksmai,“ – sako programėlės kūrėja Kitti Borissza.

Kova su klimato kaita – strateginis kelių milijardų žaidėjų žaidimas

Programėlė buvo sukurta pasinaudojus Europos Sąjungos finansuojamo projekto „Game on! Don‘t let climate change end the game“ („Klimatosūkis: dabar Tavo ėjimas“) lėšomis. Šį projektą įgyvendina 10 partnerių iš 8 centrinės ir Rytų Europos šalių. Nevyriausybinės organizacijos siekia apie klimato kaitą komunikuoti kitaip, atrasti pozityvių naujienų ir įkvėpti piliečius žingsnis po žingsnio keisti savo kasdienius įpročius.

„Dauguma pranešimų apie klimato kaitą siekia atkreipti žmonių dėmesį į vykstančią katastrofą, tačiau jie kelia beviltiškumo ir baimės jausmus. Žmonės suvokia, kad situacija yra prasta, bet o ką padarysi?  Projekte „Game on“ mes nusprendėme į tai pažvelgti kiek kitaip: o jei į klimato kaitos problemą žvelgtume kaip į strateginį žaidimą? Įtraukdami į savo veiklą įvairias žaidybines veiklas, norime įkvėpti ir paskatinti daryti pokytį. Kova su klimato kaita – strateginis ir daugelio žaidėjų žaidžiamas žaidimas. Šiandien mes jį žaidžiame kiekvieną dieną,“ – sako „Game on“ komunikacijos vadovas Andrasas Staniszlavas.