„Deimantai – geriausi merginų draugai“ – ar ne? Šių brangių iš visų pusių spindinčių akmenėlių geidžia daugelis. Tačiau deimantų gavyba – intervencinis procesas, kai reikia brautis į žemės gelmes, siekiant išgauti kelis gramus šių brangakmenių niokojami dideli plotai žemės. Vis dėlto JAV kompanija surado būdą kaip brangakmenius pagaminti … tiesiog iš oro. O jei dar tiksliau – iš to, ko tame ore stipriai per daug – CO2 .
Apie technologines naujoves pasakoja Trakų švietimo centro, įgyvendinančio iniciatyvą ,,Edukacija tvariam pasauliui”, atstovė Danutė Vizmanaitė.
Deimantai laikomi grožio ir estetikos simboliais. Tačiau visais laikais jų gavybos procesas kėlė didelių socialinių ir aplinkosauginių problemų.
„Deimantų gavyba – agresyvūs procesas. Dėl kelių gramų deimantų niokojami dideli plotai žemės. Kasant deimantus neretai naudojami sprogmenys, sunkioji technika. Prie šių procesų prisideda dar ir logistikos tarša, nes išgautos žaliavos transportuojamos dideliais atstumais. Visoje grandinėje stebima žala aplinkai. Nepaisant to, šie brangakmeniai išlieka neįtikėtinai populiarūs,“ – pasakojo D. Vizmanaitė.
Tačiau JAV kompanija „Aether“ surado būdą kaip brangakmenius išauginti laboratorijoje. Didžiausia inovacija, kurią sukūrė ši kompanija – ta, kad brangakmeniai gaminami iš atmosferoje sugauto CO2. Šie pagaminti deimantai savo savybėmis yra identiški tiems, kurie yra išgaunami iškastiniu būdu. Gamybos būdu sukurtiems deimantams taip pat yra išduodamas lygiavertis brangakmenio vertę patvirtinantis sertifikatas.
Nemaža dalis laboratorijoje deimantus auginančių kompanijų iki šiol nėra atsiribojusios nuo planetos teršimo, nes net ir auginant deimantus laboratorijoje, neretai tam naudojamas iškastinis kuras. „Aether“ sukurtas metodas – beprecedentis. Gamybos proceso metu nekuriama jokia tarša, priešingai – ji netgi likviduojama.
Kompanija skelbia, kad pagaminti vienam deimanto karatui, iš atmosferos sugaunama apie 20 kubinių tonų CO2. Tai – daugiau nei vidutinis žmogus sukuria per vienerius metus.
„Palyginimui, vidutinis europietis per metus laiko sukuria apie 8 tonas anglies dvideginio“, –pasakojo Danutė Vizmanaitė.
Kompanija praneša, kad ir pačiame brangakmenių gamybos procese naudoja tik švarią energiją.
Iš aplinkos sugautas ir deimantuose „užrakinamas“ CO2 – visam laikui pašalinamas iš aplinkos ir dar kartą įprasmina posakį „Deimantai – amžiams“. Tad jei svajojate apie deimantą ant piršto ar kaklo – argi nenuostabu būtų turėti papuošalą, kuris ne prisidėjo prie žemės gelmių kasimo, o bent šiek tiek sumažino anglies dvideginio koncentraciją atmosferoje?